Autorius Tema: Skirtumai tarp neandertaliečių ir mūsų mąžta  (Skaityta 7505 kartus)

Neprisijungęs Leotaurus

  • Administrator
  • Forumo siela
  • *****
  • Įrašai: 3868
  • Karma: +0/-0
  • Lytis: Vyras
  • Darvinas
    • Žiūrėti profilį
    • Tipų teorija
Skirtumai tarp neandertaliečių ir mūsų mąžta
« Įrašytas: Lapkričio 20, 2018, 12:13:29 am »
Mokslas pamažu artėja prie nortono tipo. Viskas taip akivaizdu kai žinai tipus.

Šiuo metu mokslininkai neadertaliečių įvaizdį permąsto – anksčiau jie buvo vaizduojami kaip žiaurūs ir primityvūs. Jau žinome, kad jie gamino instrumentus, naudojo ugnį, jie nebuvo svetimas menas, savo mirusiuosius laidojo ir, gal netgi kalbėjo viena kalba.

Analizuodama ankstesnių tyrimų duomenis, Harvati kolegė Judith Baer palygino prieš 20 – 80 tūkstančių metų Europoje ir Azijoje gyvenusių 114-os neandertaliečių ir 90-ies H. sapiens kaukoles. Jos vertinimu, nuo 4 iki 33% neandertaliečių patyrė vienokias ar kitokias kaukolės traumas (H. sapiens – nuo 2 iki 34%). Toks platus rezultatų išsimėtymas aiškintinas tuo, kad Baer stengėsi atsižvelti į tai, kaip palaikai buvo aptikti, kaip išliko ir kitus faktorius, galinčius lemti traumų aptikimą. Be to, ura aišku, kad ir neandertaliečiai, ir H. Sapiens galvos traumos buvo vienodai dažnos.

Pasak Baer, abiejose grupėse pastebima, kad vyrų galvos traumos dažnesnės už moterų. Beje, toks dėsningumas likęs ir mūsų dienomis. Tikėtina, vyrai dažniau medžiojo, kovojo ir šiaip patekdavo į visokius nutikimus. Labiau intriguoja tai, kad neandertaliečiai galvos traumas dažniau patirdavo iki 30 metų, o štai H. sapiens tokių traumų pasiskirstymas pagal amžių nebūdingas. Šį skirtumą sunku paaiškinti, sako Harvati. Gal jaunus neandertaliečius dažniau mušdavo per galvą. Gal šiuolaikiniai žmonės galėjo geriau rūpintis žaizdomis. Ši tendencija gali rodyti ir abiejų grupių mirusiųjų laidojimo skirtumus, pridūrė Sykes.

Tačiau netgi Harvati komandos tyrimų negalima vadinti visaapimančiais. Į jį nebuvo įtraukti jaunesni nei 12 metų vaikai, o taip pat seniausieji abiejų grupių atstovai, įskaitant neandertaliečius iš Kroatijos Krapinos ir Homo sapiens iš Izraelio olų Skhul ir Qafzeh. Be to, mokslininkai atsižvelgė tik į kaukolių traumas. „Labai greitai paaiškėjo, kad negalime atsižvelgti į viską. Tai būtų labai ilgai užtrukę, todėl mums teko save apriboti“, – sako Harvati.

http://www.technologijos.lt/n/mokslas/idomusis_mokslas/S-72064/straipsnis/Griaunamas-dar-vienas-istorinis-mitas---aiskeja-nauji-duomenys-apie-senoves-neandertaliecius-ir-viena-labai-intriguojanti-paslaptis-kas-daresi-su-jaunu-neandertalieciu-galvomis