Viskas apie smegenis > Smegenys

Lobotomija

(1/1)

dope:
Lobotomija - neurochirurginė procedūra, kitaip žinoma kaip leukotomija. Jos metu buvo pažeidžiamos kaktinės smegenų žievės jungtys su likusiomis smegenimis. Ši procedūra buvo populiariausia nuo 1940 iki 1950 metų Skandinavijoje, JAV ir Didžiojoje Britanijoje. Iki 1951-ųjų vien JAV buvo atlikta per 20 000 lobotomijų. Lobotomija tapo neatsiejama psichiatrijos dalis, taikant lobotomiją buvo gydomos įvairios ligos - nuo šizofrenijos iki depresijos ir obsesinių - kompulsinių sutrikimų.Lobotomijos metu chirurgai pragręždavo dvi skyles kaukolės priekyje arba šonuose ir į smegenis įkišdavo aštrų įrankį - leukotomą, tuomet jį pajudindavo iš vienos pusės į kitą, nutraukdamas kaktinės žievinės smegenų dalies jungtis su likusiomis smegenimis. Kitas galimas ir dažnai naudojamas mechanizmas buvo įkišant įrankius per viršutinę akies dalį į priekinę smegenų žievės dalį (per tarpą tarp viršutinio akies voko ir akies obuolio).


Pagrindiniai lobotomijai naudojami įrankiai

Dėl pažeidimų, sukeltų lobotomijos, sutrikdavo abstraktus mąstymas, susilpnėdavo ilgalaikė atmintis, tačiau pasekmės kiekvienam pacientui būdavo skirtingos. Dalis jų mirdavo nuo operacijos metu sukeltų pažeidimų, kiti vėliau nusižudydavo. Dalis pacientų būdavo dalinai pažeistomis smegenimis, dalis žmonių grįždavo į normalų kasdienį gyvenimą ir netgi galėdavo atlikti sudėtingesnius darbus, kiti likdavo su emociniais, fiziniais ar psichologiniais pažeidimais.

Šiek tiek pateiksiu žmonių nuotraukų, kuriose jie pavaizduoti prieš ir po operacijos. Skirtumas veido mimikose ir žvilgsnyje tikrai didelis:
1950-aisiais lobotomiją pirmoji uždraudė Sovietų Sąjunga, vadovaudamasi tuo, jog ši procedūra smarkiai pažeidžia moralines normas. Jos pavyzdžiu pasekė Vokietija ir Japonija. Vėlyvaisiais 1970-aisiais lobotomija buvo galutinai uždrausta visame pasaulyje.

Beje, lobotomijos nusinešė ir nemažai talentingų arba žymių žmonių gyvybes.

Rosemary Kennedy (John F Kennedy sesuo) po jai atliktos lobotomijos tapo neįgali.


Sigrid Hjerten (Švedų dailininkė, modernizmo atstovė) mirė dėl lobotomijos sukeltų komplikacijų.


Josef Hassid (žymus Lenkijos violončelininkas ir kompozitorius) mirė nuo lobotomijos sukeltų komplikacijų.Howard Dully - sėkmingai išgyvenęs lobotomiją. Parašė memuarus apie tai, jog tik vyresniam amžiuj sužinojo, jog jam, būnant 12 metų amžiaus, buvo atlikta lobotomija.
 

Leotaurus:

Egas Moniz 1949 metais už labotomija gavo Nobelio premija.


H. Marshas, kuris dabar yra vienas iš garsiausių Jungtinės Karalystės neurochirurgų, teigia, kad lobotomijos procedūra yra tiesiog blogo mokslo pavyzdys. „Tai yra labai blogos medicinos, blogo mokslo pavyzdys, nes buvo akivaizdu, kad pacientai, kuriems buvo atlikta procedūra, niekada nebuvo tinkamai stebimi. Iš karto po operacijos aplankius pacientus jie atrodydavo neprastai, jie galėjo vaikščioti ir kalbėti, padėkoti gydytojui. O faktas, kad jie kaip socialinės žmogiškos būtybės buvo visiškai sunaikinti, tikriausiai nebuvo vertinamas“.

Didžiausią žalą lobotomija padarydavo tipams kurie turėjo mažą kaktinę sritį. Pažeidžiama būdavo kairė ir dešinė kaktinė sritis. Todėl pacientas prarasdavo kalbos dovaną ir asmenybę. Kairioji kaktinė sritis yra atsakinga už kalbą, dešinioji už asmenybės savybių valdymą. Didesnę ir vidutinę kaktinę sritį turintys žmonės prarasdavo psichologinį kalbinį bendravimą, žmogaus pažinimą ir santykius.
http://www.technologijos.lt/n/mokslas/zmogus_ir_medicina/S-22601/straipsnis/Lobotomija:-Nobelio-premija-uz-chirurgini-smegenu-kaktines-skilties-pazeidima-?l=2&p=1

Cukinija:
Kažkaip kraupiai atrodo...

Navigacija

[0] Pranešimų sąrašas

Eiti į pilną versiją