http://www.psy.ox.ac.uk/research/decision-and-action-laboratoryOksfordo universiteto (Jungtinė Karalystė) mokslininkai žmogaus smegenyse aptiko sritį, kuri yra nepanaši į jokias net artimiausių mūsų giminaičių smegenų struktūras. Įdomu tai, kad ši sritis yra glaudžiai susijusi su aukščiausio lygio mąstymu – planavimo ir sprendimų priėmimo procesais, kuriuos mes vertiname kaip išskirtinai žmogiškus.
„Esame linkę manyti, kad gebėjimas planuoti ateitį, lanksčiai reaguoti į situacijas ir mokytis iš kitų yra itin įspūdingos žmogiškos savybės. O smegenyse išskyrėme tokią sritį, kuri, panašu, yra unikali žmonėms ir, tikėtina, turi kažką bendro su šiomis kognityvinėmis galiomis“, - sakė tyrimo vadovas, Oksfordo universiteto Eksperimentinės psichologijos fakulteto profesorius Matthew Rushworthas.
Atlikus 25 suaugusių savanorių smegenų vaizdinimą magnetinio rezonanso (MRI) metodu mokslininkai žmogaus smegenų kaktinėje žievinėje ventrolateralinėje srityje buvo aptikti unikalūs smegenų komponentai, nustatytos jų sąsajos su kitomis smegenų sritimis. Tuomet tyrimų rezultatai buvo palyginti su 25 makakų MRI tyrimo duomenimis.
Smegenų kaktinė žievinė ventrolateralinė sritis dalyvauja daugelyje paties aukščiausio lygio kognityvinių ir kalbos procesų, ji būdinga tik žmonėms ir kitiems primatams. Kai kurios šios srities dalys yra siejamos su dėmesio stokos ir hiperaktyvumo sindromu, su priklausomybe nuo narkotikų, kompulsinio elgesio sutrikimais. Insultui ar neurodegeneracinėms ligoms paveikus kitas šios srities dalis sutrinka kalba. Geresnis su šia sritimi susijusių nervinių jungčių supratimas padėtų mokslininkams suprasti, kokie pokyčiai vyksta žmonėms, kuriems nustatomos minėtos būklės.
Oksfordo universiteto mokslininkai savo atradimus skelbia recenzuojamame žurnale „Neuron“.
Profesorius M. Rushworthas aiškina: „Smegenys – tai tarpusavy susijusių sričių mozaika. Norėjome pasižiūrėti į šį labai svarbų kaktinės smegenų dalies regioną ir pasiaiškinti, kiek ten yra detalių bei kur jos išdėliotos. Taip pat vertinome kiekvienos detalės ryšius – kaip jos susijungusios su likusiomis smegenimis, mat būtent šie ryšiai lemia, kokia informacija gali pasiekti konkrečią detalę ir kaip ta smegenų dalis gali paveikti kitas smegenų sritis“.
Iš gautų MRI vaizdų mokslininkai sugebėjo žmogaus kaktinę žievinę ventrolateralinę sritį suskaidyti į 12 dalių, kurios visiems asmenims buvo panašios.
„Kiekviena iš šių 12 dalių turi savas ryšių su likusiomis smegenimis tendencijas – tai yra tarsi „neuroniniai pirštų atspaudai“, parodantys, kad jos atlieka kažką unikalaus“, - sakė mokslininkų komandos vadovas.
Tuomet mokslininkai šias 12 žmogaus smegenų dalių galėjo palyginti su atitinkamais makakų smegenų regionais ir jų organizacija.
Nustatyta, kad aiškių tarprūšinių panašumų esama 11 iš 12 sričių, jos su likusiomis smegenimis sujungtos labai panašiai.
Tačiau viena žmogaus kaktinės žievinės ventrolateralinės srities neturėjo atitikmens makakų smegenyse – tai kaktinės žievinės srities lateralinis frontalinis polius.
„Žmonių kaktinėje smegenų srityje aptikome regioną, kurio ekvivalento beždžionių smegenyse, panašu, visai nėra. Nustatyta, kad šioje srityje atliekamas strateginis planavimas, sprendimų priėmimas, o taip pat – kelių darbų atlikimas vienu metu“, - sakė Oksfordo universiteto mokslininkas, pirmasis tyrimo autorius Franzas-Xaveras Neubertas.
Mokslininkai taip pat nustatė, kad žmogaus smegenų klausos sritis yra labai gerai sujungta su kaktine žievine sritimi – makakų smegenyse šis ryšys yra gerokai silpnesnis. Manoma, kad tai yra labai svarbu mūsų gebėjimui suprasti kalbą ir kalbėti.
http://www.delfi.lt/mokslas/mokslas/mokslininkai-atrado-kas-zmones-skiria-nuo-gyvunu.d?id=63948714#ixzz2sdxm4CHf