J. Prigožinas gimė 1961m. birželio 1 dieną Leningrade (dabar Sankt Peterburgas). Mama dirbo ligoninėje, tėvas anksti mirė ir jį auklėjo patėvis, slidinėjimo instruktorius.
1977 m. J.Progožinas baigė Leningrado sporto mokyklą – internatą ir įstojo į Chemijos – farmacijos institutą. Specialybė – vaistininkas. Viename iš interviu jis prisipažino, kad instituto nebaigė.
Kalintas už vagystes
Agentūros „Rosbalt“ duomenimis, 1979 m. J. Prigožinas už vagystę buvo nuteistas 2,5 metų laisvės atėmimo bausme. 1981m. „Forbes“ duomenimis, J. Prigožinas nuteistas 13 metų laisvės atėmimo bausme dėl naujų kaltinimų vagyste, sukčiavimu, nepilnamečio įtraukimu į nusikalstamą veiklą ir apiplėšimu. 1988 m. jam suteikta malonė.
1990 m. jis ėmėsi verslo, pradėjo prekiauti mėsainiais. Pasak „Forbes“, verslą jis pradėjo kartu su patėviu, o dalis gamybos vyko Prigožinų bute.
Vėliau jis vadovavo maisto prekių parduotuvių tinklui , ėmėsi restoranų ir greito maisto kavinių verslo, įkūrė kompaniją „Concorde Catering“. Plėtojo statybų verslą: statė daugiabučius, privatizavo nekilnojamąjį turtą, teikė maitinimo ir valymo paslaugas karinėms struktūroms. Prekybos ir nekilnojamojo turto verslu užsiėmė ir sutuoktinė.
1998 m. už 50.000 USD nusipirktame naudotame motorlaivyje „Maskva-177“ jis atidarė restoraną „New Island“, kuris tapo populiaria Sankt Peterburgo vieta.
2001 m. Vladimiras Putinas jame pietavo su Jacquesu Chiracu, tuometiniu Prancūzijos prezidentu, o po metų – su George Bushu, JAV prezidentu. Žiniasklaidos duomenimis, 2003 m. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ten šventė savo gimtadienį. Kadangi verslininkas asmeniškai aptarnavo prezidentą, jis buvo pramintas „Putino virėju“.
2018 m. Vladimiras Putinas viename interviu Vakarų žiniasklaidai sakė: „Jis nėra mano draugas. Pažįstu tokį žmogų, bet jo nėra mano draugų sąraše“.
Nuo 2009 m. J. Prigožino įmonė pradėjo uždaryti turimus restoranus, iš kurių paskutinis baigė darbą 2012 m. Tada, kaip rašo rbc.ru, jis „faktiškai tapo Maskvos mokyklų maitinimo rinkos monopolininku“.
J. Prigožino vardas siejamas su 2013 m. vasarą įkurta „Interneto tyrimų agentūra“, kuri buvo vadinama „trolių fabriku“. Ilgą laiką jis neigė kokias nors sąsajas.
„Aš ją sukūriau, ilgai jai vadovavau. Ji buvo sukurta tam, kad apsaugotų Rusijos informacinę erdvę nuo chamiškos agresyvios antirusiškų tezių propagandos iš Vakarų“, – prasidėjus karui Ukrainoje pareiškė J. Prigožinas.
2017 m. paaiškėjo, kad „trolių fabriko“ steigėjui priklausančios struktūros įsteigė ir „žiniasklaidos fabriką“, kuriam priklausė naujienų agentūra, leidiniai „Politika segodnia“, „Ekonomika segodnia“ ir „Narodnye novosti“. Pavyzdžiui, rbc.ru tyrimo duomenimis, 2017 m. vasario mėnesį mėnesinė „žiniasklaidos fabriko“ auditoriją sudarė 36 mln. žmonių.
J. Prigožinas yra vedęs, turi tris vaikus. 2003 m. jis su vaikais parašė ir išleido pasakų knygą „Indraguzik“, kurioje aprašoma Indraguzijos pasakų šalis.
2022 m. rugsėjį P. Prigožinas savo socialinio tinklo „VKontakte“ puslapyje teigė, kad jo sūnus, būdamas 18 metų, tarnavo ginkluotosiose pajėgose, o praėjus mėnesiui po armijos „išvyko į karą Sirijoje“.
„Nuo to laiko jis buvo ir yra nuolat karštuose taškuose su „Wagner“ grupuote, apdovanotas Juoduoju kryžiumi“ („Wagner“ apdovanojimas – vz.lt), – buvo rašoma pranešime.
Samdiniai
Privačią karinę struktūrą (beje, tokios Rusijoje buvo uždraustos) J. Prigožinas sukūrė, spėjama, 2014 m. 2015 m. spalio mėnesį fontanka.ru pranešė apie savanorių verbavimą į privačias karines pajėgas ir jos kovotojų dalyvavimą sausumos operacijose Sirijoje, taip pat konflikte Luhansko ir Donecko liaudies respublikų teritorijoje. Grupuotė buvo pavadinta „Wagner“ pagal pirmojo padalinio vado šaukinį.
JAV ir Europos Sąjunga yra įvardijusios, kad „Wagner“ veikė Libijoje, PAR, Sudane, Mozambike ir Malyje. Už žmogaus teisių pažeidimus Artimuosiuose Rytuose ir Afrikoje grupuotei pritaikytos sankcijos, kurios sugriežtintos Rusijai pradėjus karą Ukrainoje. Sankcijos taikomos ir pačiam J.Prigožinui.
Penktadienį J. Prigožinas apkaltino Rusijos gynybos ministeriją, kad ši, naudodama artileriją ir atakos sraigtasparnius, raketomis atakavo „Wagner“ užnugario stovyklas Ukrainoje. Po smūgių nuspręsta, kad Rusijos karinės vadovybės „blogis turi būti sustabdytas“.
„Tie, kurie sunaikino mūsų vaikinus, kurie sugriovė daugelio dešimčių tūkstančių Rusijos karių gyvybes, bus nubausti. Prašau, kad niekas nesipriešintų“, – sakė J. Prigožinas, pabrėždamas, kad imasi kovos prieš „nusikaltėlius“ – Rusijos gynybos ministrą Sergejų Šoigu ir Generalinio štabo viršininką Valerijų Gerasimovą.
Anot jo, tai „ne karinis perversmas“, o „teisingumo žygis“.
Jis teigė turintis 25.000 kovotojų, ir paragino visus norinčius rusus, įskaitant reguliariosios kariuomenės karius, prisijungti prie grupės. Jis pažadėjo, kad „atkūrus teisingumą“ „Wagner“ grįš į Ukrainos frontą.
Penktadienį buvo paskelbtas ilgas interviu su V. Prigožinu, kuriame jis kritikavo ne tik Rusijos gynybos ministrą Sergejų Šoigu, bet ir pačią idėją pradėti karą Ukrainoje.
Plačiau:
https://www.vz.lt/verslo-aplinka/2023/06/24/jevgenijus-prigozinas-kalintas-parases-pasaku-knyga-ikures-troliu-fabrika-ir-wagner#ixzz85rPyVzRmhttps://en.wikipedia.org/wiki/Yevgeny_Prigozhinhttps://ve.lt/pasaulis/ziniasklaida-privatus-lektuvai-jachtos-ir-vilos-prigozinas-maudosi-prabangoje