Autorius Tema: Marie Stopes - nepageidaujamo nėštumo pradininkė  (Skaityta 2930 kartus)

Neprisijungęs Leotaurus

  • Administrator
  • Forumo siela
  • *****
  • Įrašai: 3852
  • Karma: +0/-0
  • Lytis: Vyras
  • Darvinas
    • Žiūrėti profilį
    • Tipų teorija
Marie Stopes - nepageidaujamo nėštumo pradininkė
« Įrašytas: Birželio 12, 2014, 02:18:07 pm »




 Marie Stopes: moteris sterilizavo, o sūnų pavertė bandomuoju triušiu     

Darija Petraitytė
Šiuolaikinės moterys jai turėtų būti amžinai dėkingos. Marie Stopes pirmoji ėmė tyrinėti, kaip geriausiai apsisaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo. Net buvo išleidusi tuo metu itin skandalingą knygą „Santuokinė meilė“. Tačiau kaip asmenybė ji buvo siaubinga: antisemitė, eugenikos gerbėja ir mama tironė.


Laiškai su eilėraščiais Hitleriui

Marie tėvas buvo sėkmingas aludaris, o motina Šekspyro kūrybos mokytoja. Mergaitė augo intelektualioje aplinkoje ir gerai sutariančioje šeimoje. Tėvai jaunąją Marie augino kiek kitaip nei buvo įprasta tais laikais – nepiršo jai jaunikių ir leido mokytis. Ji mokėsi universitete ir net tapo pirmąja Mančesterio universiteto dėstytoja moterimi.

Iš pradžių jos tyrinėjimų laukas buvo fosilijos, tačiau greit interesų sritis pasikeitė ir Marie ėmė vis labiau gilintis į nėštumo planavimą bei kaip moterys galėtų jo išvengti. Maža to, 1918 metais ji išleido knygą, kurioje aptarė būdus, kaip būtų galima išvengti nepageidaujamo nėštumo. Po trejų metų Londone ji atidarė pirmąją kliniką, skirtą moterims. Čia neturtingos moterys galėjo išgirsti, kaip planuoti nėštumus, gaudavo profesionalių akušerių pagalbą gimdant ir galėjo sterilizuotis.

Marie domėjosi ne tik nėštumo kontrole, bet ir eugenika. Dažnai silpnos sveikatos ar nedidelio proto moteris ji įkalbėdavo sterilizuotis. Mokslininkė tikėjo, kad žmonija turi leisti daugintis tik sveikiems, fiziškai stipriems ir protingiems individams. Beje, pati save laikė geriausiu pavyzdžiu – ne tik buvo sveika ir protinga, bet ir vykdė ypatingą misiją.

Be to, ji manė, kad būtina išlaikyti rasės grynumą – nekentė ne tik juodaodžių ar azijiečių, bet ir žydų. Antro pasaulinio karo metu ji atsisakė pietų priimti pabėgėlį žydų berniuką, nes tai neva įžeistų svečius. Mokslininkė atvirai žavėjosi Adolfu Hitleriu ir jo idėjomis. Ji net nusiuntė jam savo rašytą eilėraščių rinkinį „Meilės dainos jauniems įsimylėjėliams“.


Sūnus – bandomasis triušis

Marie sūnus Harry Stopes-Roe gimė 1924 metais. Jai tuomet jau buvo sukakę 43-eji. Vienintelis vaikas mokslininkei itin tiko socialiniams eksperimentams. Iki vienuolikos metų jis turėjo vilkėti sijonus. Motinai kelnės atrodė nepatogios ir nepriimtinos. Taip pat jis negalėjo turėti dviračio bei skaityti knygų. Marie manė, kad jei mažas vaikas ims skaityti knygas, nustos galvoti savo galva.

Tai buvo niekis, palyginus su bandymu jam surasti tobulą broliuką. Gimdyti Marie daugiau nesiruošė, bet manė, kad sūnus turi bendrauti su kitais vaikais. Moteris savo sugalvotą problemą bandė spręsti imdama globoti našlaičius ar vaikus iš skurdžių šeimų. Kandidatai į globotinius turėjo būti visiškai sveiki, protingi ir neapipjaustyti.

Pirmąjį globotinį našlaitį Robiną po poros metų atsiėmė sunkiai besiverčiančios tetos, nes Marie jį bandė perauklėti mušdama. Kitą „brolį“ Dicką į vaikų namus grąžino pačios mokslininkė, nes jis taip ir nesugebėjo pritapti. Trečias vaikas Johnas taip pat buvo grąžintas, nes buvo nepakankamai išprusęs. Ketvirtam įvaikiui ji pakeitė vardą, nes senasis nepatiko. Tačiau ir šiam berniukui nepasisekė. Dėl nuolatinio Marie teroro jis pradėjo šlapintis naktimis į lovą ir buvo sugrąžintas į vaikų namus.
Marie Stopes: moteris sterilizavo, o sūnų pavertė bandomuoju triušiu


Mokslininkės sūnaus Harry vaikystė buvo itin sunki ir vieniša. Tuo labiau, kad motina jam neleido net matytis su jo tėvu – savo antruoju vyru. Gimus sūnui Marie jį privertė išsikraustyti į rūsį, o vėliau - ir iš namų.

Nekentė marčios dėl akinių

Nepaisant sudėtingos vaikystės ir tironės motinos Harry vėliau susirado draugų, tapo filosofijos mokslų daktaru ir dar studijuodamas susirado žmoną. Ji buvo jo klasiokė, tačiau siaubingai nepatiko motinai.

Marie buvo šventai įsitikinusi, kad sūnui žmoną turi išrinkti ji. Be to, sūnaus jaunoji žmona buvo trumparegė – tai, pasak mokslininkės, rodė netinkamus genus. Tokie žmonės, anot jos, išvis neturėtų turėti vaikų. Tačiau Harry motinai nepakluso.

Moteris su tuo niekada nesusitaikė. Ji nedalyvavo sūnaus vestuvėse, nenorėjo matyti anūkų. O kai mirė nuo krūties vėžio, paaiškėjo, kad sūnui nieko nepaliko. Nemenką turtą išdalino įvairioms labdaros organizacijoms. Tačiau pats Harry dėl to nė kiek nesigailėjo – jo santuoka buvo itin laiminga.

http://www.moteris.lt/veidai/marie-stopes-moteris-sterilizavo-o-sunu-paverte-bandomuoju-triusiu.d?id=65016063#ixzz34QHRa9Fq
« Paskutinį kartą keitė: Birželio 12, 2014, 03:30:37 pm sukūrė Leotaurus »