Autorius Tema: Jamesas Wannertonas  (Skaityta 3253 kartus)

Neprisijungęs Leotaurus

  • Administrator
  • Forumo siela
  • *****
  • Įrašai: 3854
  • Karma: +0/-0
  • Lytis: Vyras
  • Darvinas
    • Žiūrėti profilį
    • Tipų teorija
Jamesas Wannertonas
« Įrašytas: Sausio 27, 2017, 04:42:18 pm »

Anglas Jamesas Wannertonas turi itin retą sugebėjimą – jis gali pajusti garso skonį. Nors tai skamba absurdiškai, pasaulyje yra žmonių, kurie turi sutrikimą, vadinamą sinestezija. Dėl šio sutrikimo susimaišo žmogaus pojūčiai.


Dar būdamas berniukas, Jamesas, kaskart išgirdęs garsą, savo burnoje pajusdavo skonį. Pavyzdžiui, istorijos pamokos metu išgirdęs vieno karaliaus vardą, burnoje jis pajusdavo kriaušių skonį. Kiekvienas monarchas asocijuodavosi su skirtingais skoniais, todėl tai padėdavo Jamesui prisiminti istorinius faktus ar įvykius. Būtent šis sutrikimas padėjo Jamesui mokytis gerais pažymiais.

Užaugęs vyras pastebėjo, kad neeilinis sugebėjimas padeda ir kitose gyvenimo srityse. Draugus jis ėmė rinktis ne pagal jų asmenybes, bet pagal tai, kokį skonį jis pajusdavo išgirdęs jų vardus. Jo klasės draugai turėjo stiprų pjaustytų bulvių ar braškių džemo skonį, o merginos, su kuriomis susitikinėjo, turėdavo pjaustytų rabarbarų ar saldainių skonį. Jis taip pat nesunkiai prisimindavo kelią į darbą – vyras sako, kad jo kelias į darbą buvo tarsi meniu.

Pasak mokslininkų, apie 4 procentai
Jungtinės Karalystės gyventojų turi sinesteziją, kuri pasireiškia labai įvairiomis formomis. Dažniausiai pasitaikanti šio sutrikimo forma – kuomet žmonės žodžius ar skaičius suvokia kaip spalvas.

Mokslininkai iki šiol negali paaiškinti, dėl ko atsiranda sinestezija. Vieni mano, kad mes gimstame ją turėdami, bet ilgainiui ji pranyksta, o kiti mano, jog ji atsiranda dėl tam tikrų struktūrų smegenyse, kurios būna susikeitusios vietomis.

Yra atvejų, kuomet sinestezija atsiranda po galvos traumos. Jamesas mano, kad sinesteziją paveldėjo iš savo mamos, kuri savaitės dienas suvokia kaip spalvas. Vyras sako, kad ši būsena jam yra tokia pat natūrali, kaip ir kvėpavimas.

Nors vaikystėje ši būsena jam pernelyg netrukdydavo, dabar kartais užplūstantys skoniai jį ima erzinti. Kartais skonis praeina per akimirką, tačiau kartais Jamesas jį jaučia ištisas valandas ir nenusiramina, kol nesuvalgo maisto, kurio skonį jis jaučia.

Kai kurie užsiėmimai, pavyzdžiui, televizoriaus žiūrėjimas, yra nepakenčiami dėl garsų gausos. Nepaisant sukeliamų nepatogumų, Jamesas neįsivaizduoja gyvenimo be šio sutrikimo. Kartą jam buvo pasiūlyta trumpam išjungti šį pojūtį, tačiau vyras atsisakė. Anot jo, tai prilygtų apakimui.

Šaltinis: BBC
http://www.technologijos.lt/n/mokslas/zmogus_ir_medicina/S-59417/straipsnis/X-Menai-realybeje-sinestezijos-sutrikima-turintys-zmones-geba-neitiketinus-dalykus
http://www.odditycentral.com/news/the-man-who-tastes-sounds.html