Autorius Tema: Marcel Duchamp  (Skaityta 908 kartus)

Neprisijungęs filosofas

  • Forumo siela
  • *****
  • Įrašai: 1304
    • Žiūrėti profilį
Marcel Duchamp
« Įrašytas: Kovo 25, 2016, 06:29:12 pm »
Marcelis Duchampas (Marselis Diušanas, 1887 m. liepos 28 d. – 1968 m. spalio 2 d.) – prancūzų – amerikiečių menininkas, skulptorius, šachmatininkas, vienas įtakingiausių dadaizmo ir siurrealizmo menininkų, kurio įtaka juntama šiuolaikinių menininkų darbuose.
Kaip pamatines medžiagas savo darbams jis pradėjo naudoti įprastus kasdieninius daiktus, kurie visiškai nesusiję su daile. Duchampo žymiausias darbas „Fontanas“ šokiravo dailės pasaulį 1917 m., nes šiam kūrinui jis panaudojo pisuarą.
Iki Pirmo Pasaulinio karo kritikavo savo laikmečio dailininkus dėl per didelio dėmesio meno kūrinio išvaizdai. Duchampas manė, kad svarbiausia turi būti idėja slypinti už meno kūrinio medžiagiškumo.
1923 m. Duchampas apleido meninę veiklą, kad galėtų žaisti šachmatais – jais jis žaidė iki gyvenimo pabaigos, beveik atsisakė kitos veiklos. 1925 m. sukūrė plakatą III Prancūzijos šachmatų čempionatui ir dalyvaudamas jame, gavo šachmatų meistro titulą – rezultatas: 3-3, 2 lygiosios. Dalyvavo ir kituose Prancūzijos čempionatuose, o taip pat ir 1928–1933 metų šachmatų olimpiadose. Labiausiai mėgdavo hipermodernius debiutus, pavyzdžiui, Nimco-Indiškąjį.
2004 m. Duchampo „Fontanas“ buvo įvertintas 500 galingiausių britų meno pasaulio atstovų kaip pats įtakingiausias meno kūrinys XX amžiuje. Tai M. Diušano darbų įtakos ir žymės įrodymas, kurią jis paliko dailės pasauliui.
--
apie jį plačiau: https://lt.wikipedia.org/wiki/Marcel_Duchamp https://en.wikipedia.org/wiki/Marcel_Duchamp
--