Autorius Tema: VERNERIS HEIZENBERGAS  (Skaityta 3547 kartus)

Neprisijungęs Leotaurus

  • Administrator
  • Forumo siela
  • *****
  • Įrašai: 3854
  • Karma: +0/-0
  • Lytis: Vyras
  • Darvinas
    • Žiūrėti profilį
    • Tipų teorija
VERNERIS HEIZENBERGAS
« Įrašytas: Vasario 26, 2014, 10:18:21 am »


Verneris Heizenbergas iš dešinės su darvino tipo kolega.


VERNERIS HEIZENBERGAS

(1901 – 1976)
V. HEIZENBERGAS - VIENAS Iš ŽYMIAUSIų ATOMO IR JO BRANDUOLIO TEORIJOS KŪRĖJŲ.

Heizenbergas (W. Heisenberg) gimė Vokietijoje, Viurcburge. Jo tėvas buvo senosios graikų kalbos specialistas, profesorius. Verneris mokėsi toje pačioje Maksimiliano gimnazijoje, kaip ir Plankas, bet keturiasdešimčia metų vėliau. Miuncheno universitete studijavo matematiką. Po pažinties su N.Boru Heizenbergas ėmė studi­juoti fiziką. 1923 m. baigė Miuncheno universitetą ir gavęs Rokfelerio fondo stipendiją, 1924 m. pabaigoje atvyko į Kopenhagą.

1925 m. jis suformulavo naują kvantinės mechanikos variantą. Heizenbergas atsisakė nesėkmingų bandymų aprašyti elektrono sukimąsi orbitoje ar jo šuolį iš vienos orbitos į kitą ir ėmė nagrinėti tik eksperimentais nustatomas atomų charakteristikas: spektro linijų dažnį, intensyvumą ir kt. Tuos dydžius jis surašė į lenteles ir išplėtojo matematinį metodą veiksmams su tokiais dydžiais atlikti. Jo vadovas Bornas pasiuntė šį straipsnį į spaudą. Kartu jis atkreipė dėmesį, kad panašios skaičių lentelės naudojamos matematikoje, kur jos vadinamos matricomis. Darvino tipo Bornas kartu su savo studentu P. Jordanu ėmėsi apibendrinti jo rezultatus. į tą darbą įsitraukė ir Heizenbergas. Taip jie trise suformulavo nuoseklią teoriją - matricinę mechaniką. Beveik tuo pačiu metu austrų fizikas E. Srėdingeris pasiūlė kitą kvan­tinės mechanikos variantą - banginę mechaniką. Abu kvantinės mechanikos variantai papildė vienas kitą. Jais nau­dojantis, buvo galima nagrinėti ne tik paprasčiausių, bet daugiaelektronių atomų savybes.

1927 m. Heizenbergą vėl aplankė įkvėpimas, tiksliau, intuicijos blyksnis. šį kartą Heizenbergas atrado svarbiausią kvantinės mechanikos principą - neapibrėžtumo principą. Boras pradėjo ilgus ginčus su Heizenbergu ir taip jie kartu išplėtojo kvantinės mechanikos supratimą - Kopenhagos interpretaciją.

1929 m. Heizenbergas kartu su Pauliu sukūrė pirmąją kvantinę lauko teoriją.

1933 m. V. Heizenbergui už kvantinės matricinės mechanikos sukūrimą buvo suteikta Nobelio premija.

1939 m. Vokietijoje buvo atrasta urano dalijimosi reakcija. Tais pačiais metais V. Heizenbergas paskelbė straipsnį „Galimybė techniškai gauti energiją, dalijantis branduoliui". Heizenbergas nepriklausė fašistų partijai, tačiau, antra buvo paskirtas vokiečių branduolinių tyrimų projekto vadovu. Vokietijoje kurį laiką buvo sėkmingai vykdomi branduolių dalijimosi reakcijos tyrimai, tačiau vėliau Vokietija atsiliko, ir realūs atominės bombos kūrimo darbai čia nebuvo pradėti.

1946 m. Heizenbergas perėjo į elementariųjų dalelių fiziką. Jis atkakliai bandė rasti pagrindinį elementariųjų dalelių dėsnį - „pasaulio formulę", kuri aprašytų svarbiausias materijos savybes. 1958 m. Heizenbergas užrašė tokią formulę, tačiau, anot Boro, jo teorija nebuvo „pakankamai beprotiška", kad būtų teisinga.
http://www.fizika.lm.lt/index.php?option=com_content&task=section&id=8&Itemid=72&amzius=27&mokslininkas=35
« Paskutinį kartą keitė: Vasario 26, 2014, 10:25:34 am sukūrė Leotaurus »