Autorius Tema: Bertram R. Forer  (Skaityta 3418 kartus)

Neprisijungęs Leotaurus

  • Administrator
  • Forumo siela
  • *****
  • Įrašai: 3854
  • Karma: +0/-0
  • Lytis: Vyras
  • Darvinas
    • Žiūrėti profilį
    • Tipų teorija
Bertram R. Forer
« Įrašytas: Spalio 27, 2014, 04:42:43 pm »

Praėjusio amžiaus viduryje amerikietis psichologas Bertramas R. Foreris buvo įsitraukęs į žmogaus asmenybės bruožų tyrinėjimą. Kartą vakare jis nuėjo į naktinį klubą, ten prie jo priėjo grafologas ir pasisiūlė apibūdinti jo asmenį iš rašysenos. Nors profesorius atsisakė, bet tai įkvėpė norą pasiaiškinti, kodėl asmeninės charakteristikos, kurias sudaro grafologai ar astrologai, sukelia tokį didelį įspūdį žmonėms. Ir jis nusprendė atlikti eksperimentą. Vėliau šio eksperimento rezultatai leido suformuluoti Forerio, dar vadinamą Barnumo, efektą, kurį galima apibūdinti taip: žmogus linkęs sau priskirti bendrus teiginius, jeigu jam sakoma, kad šie teiginiai yra gauti ištyrus kažkokius nežinomus faktorius.

Šalia Forerio Barnumo pavardė atsiradusi dėl to, kad, 1948-aisiais atlikdamas šį įdomų eksperimentą, Foreris vadovavosi XIX a. Amerikoje garsaus cirko savininko ir filantropo Ph. T. Barnumo tvirtinimu, kad jo programoje kiekvienas gali rasti „kažką sau“.

Taigi minėto eksperimento metu profesorius paprašė savo studentų užpildyti asmenybės testą su konkrečiais klausimais, pagal kurį jis galėsiąs kiekvieną jų charakterizuoti. Po savaitės jis savo studentams išdalijo lapus su charakteristikomis ir paprašė atsakyti, kiek jos yra atitinka tikrovę. Ir nors profesorius ėmėsi gudrybės ir visiems studentams išdalijo tokį patį asmenybės apibūdinimą, net 87 proc. to nežinančių studentų pažymėjo, kad apibūdinimas labai tikslus.

Psichologai tvirtina, kad Forerio efektas veikia net 80–90 procentų žmonių, vienodai tiek vyrus, tiek moteris. Jis labai plačiai naudojamas sudarant horoskopus. Teiginiai yra suformuluojami taip, kad tiktų kiek įmanoma didesnei daliai žmonių. Tiesa, visada verta pabrėžti, kad astrologas naudojasi ypatinga metodika, taip pat svarbu, kokius klausimus jis užduoda. Štai kito minėtojo R. Stagnerio tyrimo metu pasirodė, kad horoskopu labiau buvo patenkinti tie, kurių profesorius klausė ne tik gimimo metų ir mėnesio, bet ir dienos ar net valandos. Ir dar – asmuo turi tikėti, kad pateiktas psichologinis portretas yra skirtas tik jam (tam ypač pagelbėja konkreti data).