Autorius Tema: Tipų teorija ir asmenybių tipai pagal MBTI  (Skaityta 7642 kartus)

Neprisijungęs Laurynas

  • Pradedantis narys
  • *
  • Įrašai: 17
  • Karma: +0/-0
    • Žiūrėti profilį
Tipų teorija ir asmenybių tipai pagal MBTI
« Įrašytas: Rugsėjo 21, 2009, 11:54:30 pm »
Pastebėjau, kad Tipų teorijos tipų ir potypių yra 16. Visai kaip ir pagal MBTI. Leotaurus man priskyrė Linkolno tipą, MBTI testas - INTJ tipą. Abiejuose tipų aprašymuose radau tiesos. Kaip manote kiek šios teorijos siejasi tarpusavyje? MBTI pateikia detalius charakterių aprašymus, bet pati teorija tokia plaukianti, neturinti pamatų - kodėl charakteriai tokie, o ne kitokie ar charakteriai gali kisti ir t.t. ir pan.
« Paskutinį kartą keitė: Sausio 01, 1970, 03:00:00 am sukūrė Guest »

Neprisijungęs Leotaurus

  • Administrator
  • Forumo siela
  • *****
  • Įrašai: 3852
  • Karma: +0/-0
  • Lytis: Vyras
  • Darvinas
    • Žiūrėti profilį
    • Tipų teorija
Re: Tipų teorija ir asmenybių tipai pagal MBTI
« Atsakymas #1 Įrašytas: Rugsėjo 23, 2009, 10:13:43 am »
Visiškai sutinku su tavimi dėl MBTI teorijos. Yra tekę ne kartą naršyti po jų svetainę ir žiūrėti kaip yra nustatomi tipai. Tai labai nustebau, kad bronsono tipo nuotraukos yra suskirstytos į daugybę tipų. Voltero tipo žmonės, platono tipo žmonės ir bronsono tipo žmonės yra priskiriami tam pačiam tipui.

Sosionika ir MBTI iš to paties tipo priskaldo daugybę tipų ir sumaišo juos pagal charakterį ir pomėgius ir panaudoja   savybes kurias žmogus gali išugdyti.  Šios teorijos yra arčiau čakrų ir meridianų, negu  mokslo.

Žmogus jau senai kūrė teorijas apie charakterį ir matę, kad žmonės turi tam tikrą panašų charakterį ir tarpusavio santykius. Buvo sukurta astrologijos teorija http://lt.wikipedia.org/wiki/Astrologija

Vėliau artimuosiuose rytuose buvo sukurta temperamento tipų teorija
http://lt.wikipedia.org/wiki/Temperamentas
Cholerikas buvo standartinis ramzio tipo žmogus, sangvinikas bronsono tipo, flegmatikas voltero tipo, melancholikas platono tipo. Visi šie temperamentų tipai orientuodavosi į žmogaus reakciją ir žmogaus daugumą. Net Pavlovas pasigavo šią teoriją ir sukūrė sąlyginių ir nesąlyginių refleksų teorija, kuri vėliau psichologijos moksle buvo po truputį užmiršta.

Veliau Karlas Gustavas Jungas pabandė skirstyti žmones pagal savybes http://lt.wikipedia.org/wiki/Karlas_Gustavas_Jungas
„Asmenybės tipai
Jungas pasiūlė asmenybės tipologiją, išskirdamas du svarbius elementus. Pirmasis, tai asmenybės orientacijos kryptis – intraversija bei ekstraversija. Intravertai yra orientuoti į save, ekstravertai – į išorę. Antrasis, Jungo keturios pagrindinės psichikos funkcijos: pojūčius, mąstymą, jausmus ir intuiciją. Taip sudarydamas aštuonis psichikos tipus – keturi ekstravertai, su dominuojančia mąstymo, jausmų, pojūčių, intuicijos funkcijomis ir analogiškai keturi intravertai, su šiomis funkcijomis.

Jungas atrado intravertus ekstravertus, bet ne taip jos suprato kaip yra iš tikro. Estravertai yra orientuoti ne į išorė, bet į bendravimą, intravertai orientuoti į veiklą, o ne save. Jungas sukūrė aštuonis tipus pagal pojūčius , mąstymą, jausmus ir intuiciją. Jis intuicija suprato visiškai kitaip negu ji dabar nagrinėjama Tipų teorijoje, mastymas yra visų intelekto savybių darinys, jausmai yra emocijos ir nuotaika, tie patys pojūčiai yra regėjimas, klausa, uoslė, lytėjimas.
Žmogus sukūrė tik utopinę teorija ir net beveik  tiksliai pataikė į tipų skaičių. Pagal tipų teorija tipų yra 7 o pagal Jungo teorija 8. Pagal Socionika ir MBTI jų yra 16.
Socionika ir MBTI sukūrė santykių matricą ir atrodo labai logišką tarptipinių santykių teorija. Realybėje evoliucija viska lemia, o ne matricos kurios gali būti tik teorinės.

Tipų teorija skirtingai negu šios teorijos buvo orientuota į šiuolaikinę antropologija. Tipų teorija panaudojo tik Jungo utopinę idėją apie tipus, daugiau nieko. Ir modeliavo tipus pagal žmogaus genetinę sandarą ir struktūrą. Smegenys keitė kaukolę, todėl buvo vykdoma analizė žmonių kurie buvo skirtingų rasių ir turėjo vienodą kaukolę. Tipų teorija buvo sunku sukurti, nes reikėjo atskirti žmogaus fenotipą ir charakterį kuris formuojasi nuo žmogaus aplinkos ir pomėgių.
To paties tipo žmogus gali būti skirtingų pomėgių, būti optimistas, pesimistas, skirtingų temperamentų ir skirtingos išvaizdos, rasės, psichikos kultūros t.t. Jeigu šios antrinės savybės būtų sumaišytos tai iš vieno genotipo išeitų nemažai tipų.
Socionika ir MBTI nėra sujungta su šiuolaikiniu mokslu, jie tik užima primityvios astrologijos nišą. Todėl dauguma žmonių kurie domisi astrologija pereina prie šių teorijų. Tipų teorija yra orientuota į šiuolaikinį mokslą: antropologija, neurologija, psichologija, mediciną, genetiką t.t.
Tipus galima nustatinėti ne vien psichologiškai vizualiai, bet ir panaudojus genetiką. Ateis laikas, kai žmogus tipą galės nusistatyti vaistinėje uždėjęs savo artimo plaukų sruogelę. Tipų teorija yra tarsi dėlionės dalis žmogaus mokslo erdvėje, todėl ši dėlionė puikiausiai prisijungia prie mokslo ir net papildo kitas mokslo sferas. Ko negalėčiau pasakyti apie MBTI teorija kuri tik paima dalį psichologijos, bet su genetika, antropologija, medicina nėra ten jokio ryšio.

Rasistai pasinaudojo pseudo mokslu tam, kad pateisintų savo nešvarius darbelius. Tipų teorija labai pakeičia požiūrį į žmogų ir griauna eugenikos ir rasizmo teorijas.
http://www.lndp.lt/diskusijos/viewtopic.php?t=3043&sid=125312dc9a9fc4cb651d9ef2f53d77ce . Platono tipo natūralai neofašistai niekuomet negalės panaudoti Tipų teorijos savo juodiems darbams.

Mokslas vystosi kartais palikdamas tarpinius produktus tokius kaip astrologija, temperamentų teorija, Jungo tipologija, Socionika ir MBTI. Tipų teorija sugebėjo atrasti ryšį su šiuolaikiniu mokslu ir paneigti kitas utopines teorijas. Bet utopijos ir idealistinių teorijų nebūtų mokslo, visos šios teorijos kurias aš paminėjau turi mažytė dalelę tiesos, be kurios nebūtų susikūrusi Tipų teorija. Prisiminkime alchemija apie filosofinį akmenį ir aukso paiešką. Alchemikai sukūrę chemijos pagrindus kuriuos tik vėliau suklasifikavo darvino tipo rusų mokslininkas Mendelėjavas.

Mokslas negali pradžioje atmesti mistikos, nes joje yra dalis tiesos ir pasiekimų kurie būna panaudoti šio mokslo tolesnei klasifikacijai ir teorijai. Socionika ir MBTI išnyks kaip alchemija užleisdama vietą Tipų teorijai, kaip kadaise tai įvyko su Chemija   ;D
« Paskutinį kartą keitė: Lapkričio 27, 2012, 04:11:01 pm sukūrė Leotaurus »